Poszukiwania niani to wyzwanie. Zanim znajdzie się odpowiednią osobę zazwyczaj mijają tygodnie, a nawet miesiące. W głowie każdego rodzica pojawiają się wątpliwości, czy pozostawienie dziecka obcej osobie, to na pewno dobry pomysł? Zostawanie malucha z inną osobą niż rodzic czy babcia niesie za sobą szereg korzyści - musi to być po prostu odpowiednia osoba. Wybierając nianię należy skupić się na jej osobowości i dyspozycyjności. Dotyczy to niani dla każdego dziecka - jeśli jednak malec wymaga większego wsparcia i bardziej indywidualnego ze względu na trudności rozwojowe, należy również zwrócić uwagę na szereg dodatkowych cech. 

 

Niania autyzm - to często wpisywane hasło w wyszukiwarce

 

Nic dziwnego -  rodzicom dzieci ze spektrum autyzmu często trudno jest znaleźć odpowiednią opiekę dla swojego dziecka. Wielokrotnie słyszałam opowieści o tym, jak przypadkowo znaleziona opiekunka nie poradziła sobie z jakimś trudnym zachowaniem dziecka, albo nie zapewniła mu odpowiedniego wsparcia w sytuacji, która wzbudziła u niego lęk. Dostałam kiedyś maila od rodziców czteroletniego chłopca ze spektrum autyzmu, zgodzili się bym podzieliła się fragmentem:

 

"(...)S. po prostu przestał chcieć zostawać z nianią. Nie wiedzieliśmy dlaczego, na początku bardzo ją lubił, bawili się samochodami, klockami... Kiedy pytaliśmy czy pod naszą nieobecność działo się coś złego, niania zawsze mówiła, że wszystko było w porządku. Po kilku tygodniach synek zaczął reagować płaczem na jej przyjście, nie wiedzieliśmy o co chodzi. W końcu niania przyznała się, że gdy mały płakał dawała mu coś słodkiego do jedzenia, żeby go uspokoić.(...)".

 

Takie błędy, często wynikają z niewiedzy i kiepskich pomysłów na poradzenie sobie z jakimś zachowaniem dziecka. Nowej niani, która zajęła się chłopcem (dzięki naszemu pośrednictwu), zajęło kilka tygodni zanim udało się zmienić utrwalone zachowanie chłopca. Nic dziwnego, że S. płakał, skoro za każdym razem, przez ponad dwa miesiące, reakcją na jego zachowanie było wręczenie mu czegoś smacznego. 

Ludzie często nie rozumieją autyzmu, coś o nim słyszeli, coś tam przeczytali... Dlatego tak ważne jest, by szukając niani dla swojego dziecka ze spektrum znaleźć kogoś, kto będzie wiedział jakiej pracy się podejmuje - będzie rozumiał potrzeby i trudności malca. 

 

Jakich cech szukać u opiekunki dla dziecka z autyzmem?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jej podejście do dziecka i umiejętność podążania za zaleceniami terapeutów prowadzących dziecko - czytając ze zrozumieniem IPET, niania może kontynuować część zaleceń w domu. Powinna być cierpliwa i konsekwentna. Przyda jej się również dużo kreatywności. Doświadczenie niani też jest ważne. Należy pamietać o tym, że każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego dużą wagę warto więc przywiązać do wykształcenia i ukończonych kursów, które pomogą niani wspierać codzienny rozwój swojego podopiecznego. Studia z zakresu pedagogiki specjalnej lub psychologii będą dużym atutem potencjalnej niani. 

Niania powinna również móc zadeklarować swoją dyspozycyjność przez dłuższy czas (na conajmniej kilka miesięcy). Zaadaptowanie się do sytuacji pozostania z obcą osobą jest dla wielu dzieci wyzwaniem. Gdy już oswoją się z nową nianią i nawiążą relacje, może być im trudno się rozstać i od nowa zacząć cały proces. Nie każde dziecko dobrze znosi zmiany. Dlatego ważne, żeby niania miała świadomość tego, jak odpowiedzialna jest decyzja o podjęciu takiej pracy. Oczywiście, zdarzają się sytuacje losowe, na które nie ma się wpływu. Warto jednak zadać pytanie dotyczące planów na najbliższe miesiące i wziąć odpowiedź pod uwagę, podejmując decyzje o wyborze niani. 

 

Co powinna potrafić opiekunka dla dziecka z autyzmem? 

 

Niania dla dziecka ze spektrum autyzmu powinna przede wszystkim rozumieć jego potrzeby. Zależnie od wieku dziecka musi zwracać uwagę na rozwój społeczny, emocjonalny, umiejętności poznawcze i motoryczne. Dobrze dobrana niania, będzie potrafiła wyczuć, kiedy dziecko potrzebuje odpoczynku i swobodnej zabawy, a kiedy można poćwiczyć z materiałami na przykład od logopedy. Zwracanie uwagi na zalecenia od terapeuty integracji sensorycznej czy psychologa, również nie powinno stanowić dla niej problemu. To ważny aspekt pracy niani, zwłaszcza jeśli jej podopieczny wymaga szczególnego wsparcia z powodu nadwrażliwości na bodźce lub właśnie ma dużą potrzebę stymulacji.  

Niezależnie od tego czy dziecka chodzi do żłobka, przedszkola lub szkoły i niania spędza z nim popołudnia lub kilka godzin w tygodniu, czy jest z maluchem w domu przez cały dzień - opiekunka powinna potrafić zorganizować i zaplanować wspólne aktywności. Wychodząc naprzeciw potrzebom swojego podopiecznego, powinna wyczuwać czego potrzebuje każdego dnia. 

 

Codzienne wspieranie rozwoju dziecka

Poznając charakter swojego podopiecznego i jego potrzeby, niania powinna dopasowywać aktywności do jego możliwości, starając się systematycznie stawiać przed nim nieco większe wymagania poprzez na przykład: 

 • delikatne wychodzenie poza schematy przy czynnościach samoobsługowych
 • próbowanie innych form wspólnej zabawy
 • aranżowanie sytuacji, w których dziecko będzie mogło poćwiczyć niedawno osiągnięte umiejętności 

 

nie przekraczając oczywiście granicy komfortu dziecka. 

 

Niezależnie od tego, czy niani spędza z dzieckiem popołudnia, kilka godzin w tygodniu, czy jest z nim przez cały czas - powinna potrafić zaplanować wspólnie spędzany czas. Dzięki różnym aktywnościom będą konstruktywnie spędzać czas. Z czasem, gdy niania dobrze pozna swojego podopiecznego, powinna urozmaicać plan dnia, tak by przez zabawę móc jednocześnie popracować nad jego trudnościami, jeśli jest takie zalecenie od innych terapeutów. Systematyczna praca terapeutów wiodących przynosi bowiem większe efekty, jeśli jest kontynuowana w warunkach domowych - należy jednak pamiętać o tym, że każdy maluch potrzebuje czasu na relaks, zabawę, swobodę - dobrze dobrana niania powinna wyczuwać potrzeby dziecka i odpowiadać na nie w odpowiednim czasie. Utrzymując kontakt z innymi osobami pracującymi z dzieckiem niania będzie mogła zwrócić uwagę na to, jak zdobywane na zajęciach umiejętności sprawdzają się w warunkach poza gabinetem czy salą w przedszkolu/szkole.

 

Terapia dziecka z autyzmem w domu

 

Niania powinna być w stałej interakcji z dzieckiem i stymulować wszystkie strefy jego rozwoju. Powinna to być nauka przez zabawę - zwłaszcza jeśli dziecko chodzi do przedszkola/szkoły, a dodatkowo uczęszcza na zajęcia terapeutyczne. Niania powinna potrafić zorganizować czas spędzany z dzieckiem tak, by wykorzystać zalecenia do pracy ze swoim podopiecznym. Gdy przygotowują posiłek mogą ćwiczyć palce, bawiąc się klockami przypomnieć nazwy kolorów, rysując poćwiczyć kształty etc. Znając deficyty malucha można dopasować zabawy tak, by jednocześnie konstruktywnie spędzić czas. Oczywiście, tak jak pisałam wcześniej, nie zapominając o czasie na relaks i swobodną zabawę. Wykorzystując różne formy aktywności niania powinna również pracować nad relacją ze swoim podopiecznym. Dzięki zbudowanej więzi łatwiej będzie stawiać dziecku wymagania. 

 

Jak nie przestymulować dziecka?

Odpowiedź na to pytanie powinna znać idealna kandydatka na nianie. To bardzo ważny aspekt pracy każdego terapeuty, zwłaszcza jeśli spędza z podopiecznym kilka godzin. Dotyczy to również opieki nad dzieckiem w domu. Obserwując dziecko niania powinna szybko poznać jaka jest wrażliwość dziecka na bodźce i dopasować wspólnie spędzany czas do jego możliwości. Jeśli dziecko będzie wykazywać oznaki zbyt dużego dostymulowania, niania powinna wiedzieć jak może pomóc mu się wyciszyć. 

 

Co może należeć do obowiązków niani?

 

Zależnie od potrzeb i możliwości swojego podopiecznego, oraz warunków współpracy do obowiązków niani dziecka z autyzmem powinno należeć:

 • zapewnienie opieki i bezpieczeństwa dziecku
 • zaprowadzanie/odbieranie dziecka z przedszkola/szkoły
 • wspólna zabawa
 • spacery/wyjścia na plac zabaw
 • małe wycieczki (na pocztę, do zoo etc.)
 • sprzątanie po zabawie/ćwiczeniach z dzieckiem (Nie sprzątanie domu! Niania nie jest gosposią, ale powinna dbać o pozostawienie po sobie porządku.)
 • przygotowywanie posiłków (jeśli jest takie ustalenie z rodzicami) i podawanie ich dziecku
 • wspieranie czynności samoobsługowych (mycie zębów, ubieranie się, wkładanie butów etc.)
 • przygotowanie opinii o funkcjonowaniu dziecka w domu (na prośbę rodzica lub terapeutów)
 • pozostawanie w stałym kontakcie z rodzicami dziecka
 • pozostawanie w kontakcie z terapeutami dziecka, jeśli jest taka potrzeba zapoznawanie się z dokumentacją 
 • wykonywanie sekwencji od terapeuty integracji sensorycznej (jeśli jest taka potrzeba)
 • ćwiczenie według zaleceń logopedy
 • proponowanie własnych ćwiczeń zgodnie z zaleceniami z orzeczenia i/lub IPET-u
 • dbanie o egzekwowanie od dziecka tego co już potrafi - niewyręczanie go

 

Jak znaleźć opiekunkę dla dziecka z autyzmem?

Szukając niani można wesprzeć się stronami, które skupiają ogłoszenia niań szukających pracy, można również szukać znajomych, których dziecka już nie potrzebuje opiekunki i przekażą do niej kontakt. Zdarza się, że rodzice zamieszczają ogłoszenie o poszukiwaniu osoby do pracy w mediach społecznościowych. Najbezpieczniejszą i najprostszą opcją jest skorzystanie z pośrednictwa w zatrudnieniu niani, dlatego warto skorzystać z usług agencji takiej jak Baby Progress. Więcej informacji o naszej ofercie można znaleźć tutaj.

 

Podsumowanie

Poszukiwania niani dla dziecka z autyzmem będą prostsze jeśli będzie się miało w głowie obraz tego, jaka powinna być - łatwiej się szuka jeśli się wie, co (kogo) chce się znaleźć. Szukając odpowiedniej kandydatki warto zwrócić uwagę przede wszystkiem na jej kwalifikacje, wykształcenie, charakter, podejście do nurtu którym prowadzone jest dziecko (behawioralnie? metodą opcji? etc.), dyspozycyjność i podejście do dziecka. Powinna potrafić nawiązać wieź ze swoim podopiecznym, poznać jego charakter i potrzeby. Nie powinna próbować dominować prowadzonej dziecku terapii, ale wraz z terapeutami dziecka ze szkoły/przedszkola/ośrodka terapeutycznego/poradni psychologiczno-pedagogicznej etc. powinna wspierać jego rozwój i starać się motywować go do rozwoju niezbędnych umiejętności. Jej dyspozycyjność powinna odpowiadać potrzebom rodziców, powinna również zadeklarować chęć pracy na conajmniej kilka miesięcy, tak by nie narażać dziecka na stres związany ze zmianami i ponowne adaptowanie się do nowej sytuacji. Znajdując osobę, która spełni większość, a przynajmniej część tych wymagań można śmiało stwierdzić, że to dobry materiał na nianię dla dziecka ze spektrum autyzmu.

 

Opiekunka dla dziecka z autyzmem - jak ją znaleźć?

01 września 2019
Baby Progress to odpowiedź na potrzeby rodziców. Niania dla dziecka z autyzmem, niania dla dziecka z zespołem Downa, znajdziemy nianie dla każdego dziecka z trudnościami rozwojowymi

Szukasz niani dla dziecka z niepełnosprawnością? Dobrze trafiłeś! Sprawdź naszą ofertę >>

Baby Progress, w Warszawie od 2014 roku | Wszystkie prawa zastrzeżone 2019 

Logo Baby Progress, firmy która pomoże w znalezieniu najlepszej opieki dla dziecka niepełnosprawnego, dziecka z autyzmem, niania dla dziecka autystycznego, nianie dla dziecka z zespołem downa